امروزه برای ساخت موشن گرافیک در سبک های مختلف نرم افزار های گوناگونی موجود است.این نرم افزار ها هرکدام به نوبه خود یادگیری و سپس به کار گیری را به همراه دارد.در این مطلب قصد داریم پر استفاده ترین نرم افزار هایی که برای ساخت موشن گرافیک استفاده می شوند را معرفی کنیم.

نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک

امروزه برای ساخت موشن گرافیک در سبک‌های مختلف نرم‌افزارهای گوناگونی موجود است. این نرم‌افزارها هرکدام به‌نوبه خود یادگیری و سپس به‌کارگیری را به همراه دارد. در این مطلب قصد داریم پراستفاده‌ترین نرم‌افزارهایی که برای ساخت موشن گرافیک استفاده می‌شوند را معرفی کنیم.

در ساخت موشن گرافیک نرم‌افزار نقش مهمی دارد. یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که امروزه از نرم‌افزارهایش برای ساخت موشن گرافیک استفاده می‌شود، شرکت ادوبی می‌باشد. ادوبی با تعداد زیادی نرم‌افزار در سبک‌ها و کارایی‌های متفاوت سهم زیادی از این عرصه را از آن خودکرده است. آن‌قدری که می‌توان آن را غول دنیای نرم‌افزارهای گرافیکی نامید. گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که نرم‌افزار صرفاً ابزاری برای پیاده‌سازی هدف موردنظر می‌باشد.

اگر از مراحل ساخت موشن گرافیک صرفه نظر کنیم، تمامی نرم‌افزارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم در هر مرحله خاص مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه بتوانید مراحل ساخت موشن گرافیک را مرور کنید به صفحه موشن گرافیک ویرا استودیو مراجعه کنید. در ادامه به برخی از نرم‌افزارهای مهم در ساخت موشن گرافیک می‌پردازیم.

 

after effects

افترافکت / After Effects

اولین و پرمخاطب‌ترین نرم‌افزار، افترافکت از مجموعه نرم‌افزارهای شرکت ادوبی هست. این نرم‌افزار در مرحله انیمیت به کار گرفته می‌شود و ساخت موشن گرافیک بخشی از امکاناتی است که این نرم‌افزار در اختیار شما می‌گذارد.

media encoder

مدیا انکودر / Media Encoder

نرم‌افزار انکودر برای مرحله رندرینگ بسیار پرکاربرد است. این نرم‌افزار پریست و انکود های متفاوتی را در اختیار شما می‌گذارد تا بتوانید به نسبت پخش خود، خروجی مدنظر را از پروژه بگیرید.

cinema 4d logo

سینما فوردی / Cinema 4D

سینما فوردی محصول شرکت مکسون بوده و در ساخت موشن گرافیک‌های سه‌بعدی بسیار کاربرد دارد. علاوه برساخت موشن گرافیک می‌توان دران مدل‌های سه‌بعدی ساخت و در نرم‌افزارهایی مانند افترافکت مورداستفاده قرارداد.

illustrator

ایلاستریتور / Illustrator

دومین نرم‌افزار ایلاستریتور می‌باشد که در مرحله تصویرسازی و طراحی المان‌ها به کار گرفته می‌شود. این نرم‌افزار خروجی وکتور به شما می‌دهد و به‌راحتی می‌توانید از آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنید.

premiere

پریمیر / Premiere

نرم‌افزار پریمیر هم یکی دیگر از زیرشاخه‌های شرکت ادوبی می‌باشد که در مرحله تدوین و صداگذاری موشن گرافیک کاربرد فراوان دارد. پریمیر نرم‌افزار تدوین است و از آن برای تدوین فیلم‌های بزرگ هم استفاده می‌کنند.

photoshop

فتوشاپ / Photoshop

نرم‌افزار پرکاربرد فتوشاپ نیز می‌تواند در مرحله تصویرسازی و طراحی به کمک شما بیاید و از آن استفاده کنید. فتوشاپ بیشتر برای ادیت عکس مورداستفاده قرار می‌گیرد اما کاربر زیادی در مراحل ساخت موشن گرافیک نیز دارد.

audition

اودیشن / Audition

ادیشن در مرحله ادیت صدا و در آخر هنگان تدوین، در صداگذاری بسیار پرکاربرد است. از ادیشن برای ساخت موسیقی‌های متن و افکت‌های صوتی نیز استفاده می‌کنند.

دانلود هر یک از این نرم‌افزارها به همراه کرک، بسیار آسان است و باید به سایت‌های دانلود نرم‌افزار مراجعه نمایید. هر یک از نرم‌افزارهای نام‌برده شده به‌نوبه خود نیازمند آموزش می‌باشند و بدون آموزش کاربری آسانی نخواهند داشت. در پروسه تولید موشن گرافیک، هر مرحله توسط شخص متخصص آن انجام می‌شود و برای ساخت نیازمند یادگیری تمامی نرم‌افزارها نیست.